Čas od času podpořím knížky, které si své čtenáře snaží najít ještě předtím, než vyjdou. Neznám autora, nevím, jak kniha bude vypadat, ale přesto mě něčím zaujmou.
Vánoce už klepou na dveře a tak jsem se rozhodla podělit se s vámi o tipy na knihy, které aktuálně potřebují vybrat příslušnou částku, aby spatřily světlo světa. Knihy sice pod stromečkem ještě nenajdete (pokud skutečně vyjdou, ale uděláte dobrý skutek a potěší vás o pár týdnů či měsíců později). Které to jsou a proč byste je měli podpořit také?
1. Intelektulení
Poezii nečtu, ale moc ráda bych začala. Výtvarné umění mě ale baví. Proto mě zaujala kniha, která spojuje poezii právě s výtvarným uměním. Padesát čtyři ilustrací Davida Vančury doplňuje padesát čtyři básní od Vítězslava Bečky. Sám autor tvrdí, že spíš než básně texty připomínají sbírku jeho keců. Kniha vytištěná na prvotřídním papíře Munken a ručně vázaná ve studiu Voala je předzvěstí něčeho, co nesmí chybět v mé knihovně. A možná se dostanu i k těm básním. Knihu můžete podpořit ZDE.
2. Prase loví laň
Když si chci odpočinout, vždy sáhnu po knize o vztazích. Ráda o nich čtu ať už ve formě románu, novely nebo povídky. Veronika Procházková do své prvotiny vložila to nejlepší ze svého literárního umění. Vytvořila zajímavou zápletku, výrazné gradace a nechybí ani ironie a satira. Prase loví laň je skvělým románem k pobavení i přemýšlení. Objednejte si knihu v předprodeji ZDE.
3. Milk and honey
Třicet dva rozhovorů s umělkyněmi a umělci, kurátorkami a kurátory, aktivistkami a aktivisty na téma mateřství. Že tohle není nic pro vás? Pravděpodobně se mýlíte, neboť nakladatelství wo-men, za kterým stojí Barbora Baronová, vydává knihy tematicky velmi zajímavé pro široký okruh čtenářů. Rozhovory v této knize jsou inspirativní i pro ty, kteří zatím děti nemají a ani je neplánují. Kniha navíc bude grafickým a typografickým skvostem sama o sobě. Knihy z tohoto nakladatelství jsou vždycky uměleckými díly. Milk and honey je projektem umělkyně a držitelka Ceny Jindřicha Chalupeckého Kači Olivové. Knihu pořídíte ZDE.
4. Tři cesty
Cestováním je mým největším koníčkem. Cestopisných knih jsem ale doposud příliš nepřečetla. Řekla bych, že by se jejich počet dal spočítat na prstech obou rukou a jedné nohy. V letošním roce jsem se ovšem rozhodla to napravit. Protože cestovat nemůžeme nebo jen velmi omezeně, aspoň si o cizích zemích chci číst. A přitom snít a plánovat. Kromě toho, že v březnu 2021 vyjde cestopisný román Bílý Afričan plný životních zvratů a pádů, o muži, který se rozhodl v Africe podnikat, a dokonce si tu našel i ženu (vřele vám knihu doporučuji, neboť jsem již měla možnost si ji přečíst), také bych vám ráda doporučila cestopis Tři cesty. Ten už na sebe sice vybral dostatek peněz, aby vyšel, ale přesto neprohloupíte, když si ho v předprodeji koupíte. Vypráví o cestách Mongolskem, Ruskem a Čínou, Uzbekistánem, Kyrgyzstánem a Kazachstánem a rovněž o cestě Jižní Amerikou. Štěpán Míšek píše neobvyklým stylem, často nářečím, ale díky tomu je kniha jiná a stojí za pozornost. Objednat si ji můžete ZDE třeba s plyšovou pandou, kalendářem nebo například s výletem na Zakarpatskou Ukrajinu.
5. Sofinka a kouzelná cukrárna
Na pohádky nebudeme nikdy staří. Vezměte je do ruky i tehdy, když nemáte děti ani vnoučata, kterým byste je četli. Pohádky totiž uklidňují, přivádějí nás na jiné myšlenky a občas i inspirují. Na pohádkách není vůbec nic špatného. A když jsou ještě krásně ilustrované, není nad čím váhat. Tomáš Nídr pro svou dcerku rád vymýšlí nové pohádky a chce se o ně podělit i s ostatními. Neváhejte a knížku si objednete ZDE.
Foto: archiv
Napsat komentář