Už jste ho někdy četli? Že ne? Vážně? Tak to si můžeme podat ruce. Po knize Karla Marxe a Friedricha Engelse, o níž jsem se učila na střední a poté i na vysoké škole, jsem nyní sáhla jenom proto, že byla zpracována jako komiks.
Nemusíte ho číst, ale měli byste ho znát
Jako velmi zdařilý komiks. Autorem kreseb je totiž uznávaný Martin Rowson, jehož kresby se pravidelně objevují v britských denících The Guardian a Daily Mirror. Tento britský karikaturista dokonce v roce 2006 obdržel čestný doktorát na Westminsterské univerzitě v Londýně. Nyní máme možnost zhodnotit jeho dílo prostřednictvím komiksu, které se týká velmi kontroverzního tématu.
Komunistický manifest není zapotřebí číst, ale rozhodně je důležité vědět, o čem je, kdo ho napsal a proč. Manifest komunistické strany vznikl na popud dělnické organizace, která chtěla tímto prohlášením obeznámit širokou veřejnost se základy, na kterých stojí, a co požaduje. Byl vydán v němčině roku 1848 a publikován v Německu, Anglii a ve Spojených státech. Byla to brožura psaná ručně, rozdělená do čtyř kapitol, celkem čítající dvacet tři stran. V ní obsažené myšlenky ale byly natolik radikální a výzvy natolik šokující a drastické, že dodnes budí velké rozhořčení.
Tyhle ilustrace nejsou pro děti
Ostatně ty nejdůležitější myšlenky si můžete nyní přečíst právě ve formě komiksu, který z manifestu činí dílo dostupné všem. Výzvy Komunistického manifestu doplňují drsné ilustrace, které nejsou určené dětským očím a to ani v případě nejvyšší nouze, kdy potřebujete dítko něčím nutně zabavit hned teď. To už raději tablet, než tuto knihu. Ilustrace jsou to nicméně nadmíru podařené, Rowson má svůj výjimečný styl, který poznáte mezi stovkami dalších. Červeno-černo-bílé kresby v nás vzbuzují strach, naléhavost a působí velmi agresivně. Je to zkrátka výjimečný komiks, ze kterého člověku do smíchu rozhodně nebude. Ani po obsahové ani po vizuální stránce.
Komiks vychází v překladu Ladislava Štolla a Viktora Janiše.
Foto: archiv
Napsat komentář