Znáte ho úplně všichni, i když si možná myslíte, že vy rozhodně ne. Vždyť právě Jiří Šalamoun vymyslel večerníčkového Maxipsa Fíka. Je ale autorem mnoha dalších známých ilustrací, kreseb i knižních grafik.
Na vrcholu slávy se drží od sedmdesátých let
Jiří Šalamoun (1935) je emeritním profesorem a letitým vedoucím ateliéru ilustrace a knižní grafiky na UMPRUM. Do povědomí veřejnosti se ale zapsal až ve svých čtyřiceti letech, kdy stvořil mluvícího psa Maxipsa Fíka. Od té doby se ale drží na vrcholu své tvorby a jeho byť již třeba dávná díla se u široké veřejnosti stále těší velké oblibě.
Ilustroval Tolkiena i Dickense
Maxipes Fík ovšem není jediné jeho známé dílo, je autorem mnoha dalších kreslených filmů, vytvořil desítky litografií a filmových plakátů. Také napsal dvě básnické sbírky a ilustroval známá světová literární díla jako Poslední Mohykán J. F. Coopera, Kroniku Pickwickova klubu Charlese Dickense či Hobita J. R. R. Tolkiena. Nejraději ale ilustroval detektivní romány a horory, třeba od E. A. Poea.
Humor mu nikdy nechyběl
Jeho tvorbu spojuje hlavně vtip a lidový humor, nezřídka také sarkasmus a ironie. Ať už jde o propracované ilustrace nebo dětské kresby, vždycky v nich najdete něco, nad čím se musíte pousmát. Sám Šalamoun o své především komiksové tvorbě říká, že si vždycky při kreslení povídá. Popisuje, co se zrovna na obrázku děje, aby mu šla práce lépe od ruky a napadaly ho další a další výjevy. Takto postupuje i při ilustrování knih. Sám pro sebe si šeptem převypráví děj knihy, aby se mu lépe vymýšlely vhodné motivy.
Výstava přináší průřez celou tvorbou
Na výstavě Jiří Šalamoun: Kdo neviděl, neuvěří, to mně věřte!, která aktuálně probíhá v Museu Kampa, najdete jeho hotová díla i náčrty a skici, které k finálním dílům vedly. Velká část výstavy je samozřejmě věnována Maxipsu Fíkovi, v dalších částech pak najdete jeho knižní ilustrace, plakátovou grafiku a mnoho jiných děl. Výstava se nachází hned ve dvou patrech a zabaví celou rodinu, protože kurátoři výstavy samozřejmě nezapomněli ani na děti, pro které Šalamoun tvořil se stejnou zálibou jako pro dospělé.
U příležitosti této velké retrospektivní výstavy také vychází monografická publikace Nic k zahození, která přináší nejširší průřez tvorbou Jiřího Šalamouna.
Výstavu můžete navštívit do 30. září 2021.
KDE: Museum Kampa
KDY: sobota 17. 7. – čtvrtek 30. 9. 2021
Více se o výstavě dozvíte ZDE.
Foto: archiv
Napsat komentář