Miřenku Čechovou možná znáte jako autorku knih Miss AmeriKa (2018) a Baletky (2020). V druhé jmenované knize popisovala svůj vlastní příběh o tom, jak se na Taneční konzervatoři stávala baletkou a odnesla si z tohoto životního období šrámy na duši i na těle. Nyní svou knihu přetavila v divadelní představení.
Dřina, krev a šikana
Že život baletky není žádné peříčko, si dokážeme představit. Co si ale nedokážeme představit, je, co všechno musí ženy a muži, kteří se baletem chtějí živit, obětovat. Není to jen každodenní dřina a trýzeň, ale mnohdy také šikana, zvracení a užívání projímadel, stahování se do příliš těsných korzetů a šatů, o piškotech, z nichž mívají baletky a baletní tanečníci do krve rozedřené palce ani nemluvě. Za všech okolností se však musejí usmívat.
Jako ovce ve stádu
Miřenka Čechová v hodinu trvajícím představení prožívá to, co prožívala kdysi. Hned v úvodu představení se svléká donaha se slovy, že její obnažené tělo je to nejhorší, co diváci uvidí. Šok? Kdepak. Lítost? Ani náhodou. Cítíme k ní obdiv. Performerka ztvárňuje teror a manipulaci tak typickou pro svět baletu. Své představení doplňuje živou hudbou, videozáznamy i výtvarnými obrazy, které mají divákovi ukázat, jak se z baletek stávají ovce, ovce, které nemají mít vlastní myšlení, vlastní pohled na svět, vlastní tělo ani vlastní oblečení.
Beznadějně vyprodaná Miřenka
Představení je pro všechny, kteří odmítají být cvičenými opičkami a rozhodli se být sami sebou ve všem, co se rozhodnou dělat. Protože to jde. A Miřenka Čechová, performerka, choreografka, režisérka a spisovatelka je toho živým důkazem. Nechce být jen jednou z mnoha a v tom jí pomáhá mimo jiné i divadelní skupina Tantehorse a umělecký soubor Spitfire Company, na jejichž založení se podílela. Právě se svým souborem Spitfire Company se rozhodla vytvořit i toto multimediální představení, jehož reprízy jsou vždy beznadějně vyprodané.
Více se o představení Baletky dozvíte na oficiálních stránkách Spitfire Company.
Foto: Spitfire Company – Vojtěch Brtnický
Napsat komentář