Kdo byl Edvard Beneš? Samozřejmě prezident. Ale také se klidně mohl stát vlastizrádcem. Režisér Jakub Vašíček a dramaturg Tomáš Jarkovský hrou Benešův posel navazují na svůj předchozí úspěšný divadelní projekt Emil čili O Háchovi.
Československo mohlo mít moře
Edvard Beneš měl smělý plán. Rozšířit československý stát tím, že vytvoří koridor spojující naši zemi s územím Srbů, Slovinců a Chorvatů. Mohli jsme mít moře. Ostatně tento plán měl v hlavě už o pár let dříve i sám Tomáš Garrigue Masaryk. Zní to hezky, ale někdy byly jeho plány za hranicí dobrých mravů i lidské morálky.
Tajná pařížská mise
Hra totiž mimo jiné poukazuje i na takzvanou Nečasovu misi. Edvard Beneš měl den před uskutečněním Mnichovské dohody vyslat do Paříže ministra sociálních věcí Jaromíra Nečase, aby s Francouzi a Brity projednal dobrovolné odstoupení části území Československa. Kus pohraničí chtěl dát Hitlerovu Německu. Kdyby se o tomto plánu dozvěděl kdokoliv z veřejnosti, přišel by nejenom o svou prezidentskou funkci, ale také by mohl být obviněn z velezrady.
Benešovo černé svědomí
Ale i když jde o vážné téma, Jarkovský a Vašíček ho dokázali zpracovat humornou cestou. Ačkoliv o lehkou komedii rozhodně nejde. To nám ostatně dokazuje herec Ondřej Pavelka, který ztvárňuje Benešovo kruté a sarkastické černé svědomí. Samotného Beneše hraje Petr Pochop, kterého sžírá pocit viny.
Benešův posel nám dává nahlédnout do osobnosti druhého československého prezidenta víceméně z perspektivy dosud příliš neprobírané. Tedy pokud jste nečetli Benešovy Paměti.
KDE: Divadlo D21 (Praha)
KDY: premiéra 3. dubna 2023
Více se o představení dozvíte na oficiálních stránkách divadla.
Foto: Michaela Škvrňáková
Napsat komentář