Známe ho všichni. Většinou ho čteme v dětství nebo povinně v rámci školy, ale abychom se k němu vrátili v dospělosti, to nás většinou nenapadne. A přitom je to taková škoda. Ke všemu teď, když humoristický román Karla Poláčka Bylo nás pět vychází s originálními ilustracemi Ondřeje Sekory.
Rošťárny, které neomrzí
Petr Bajza, Čeněk Jirsák, Eda Kemlink, Antonín Bejval a Josef Zilvar z chudobince. To je silná pětka, která prožívá jedno dobrodružství za druhým. Kluci zlobí své rodiče, vytáčejí je k nepříčetnosti, škodí sousedům, podvádí, a přesto jsou to postavy, které nám přirostou k srdci. Zejména Petr Bajza, vypravěč, který má stejně blízko k nadávkám jako ke slovům laskavým. Jeho rošťárny a humorné situace baví dodnes, protože nestárnou. S touto partičkou školou povinných dětí prožíváme každý malér, radujeme se s nimi a také se s nimi čertíme. Příběh nám zkrátka přiroste k srdci, ať je nám deset nebo osmdesát.
Veselý život se smutným koncem
Nové vydání knihy Bylo nás pět ovšem nepotěší jen naši duši, ale i oko. Vychází totiž v plátěné vazbě a s nádhernými ilustracemi Ondřeje Sekory. S autorem knihy Karlem Poláčkem byli vrstevníci, ale pracovali spolu jen velmi zřídka. Přesto se jejich pracovní cesty neustále křížily. Román Bylo nás pět vyšel až po autorově smrti a bez ilustrací. Sekora se ujal ilustrací až poté, co ho o to požádal týdeník Svoboda, který chtěl vydávat příběh jako seriál. Vycházel od července 1954 do března 1955, ale až nyní vychází román a ilustrace jako kompletní dílo. Poláček v něm vzpomíná na své dětství. Jen krátce po dopsání knihy, v roce 1943, byl odvezen do Terezína a odtud do polské Osvětimi. Terezín i Osvětim zřejmě podle doložených důkazů přežil. Pravděpodobně zahynul během pochodu z tábora Hindenburg do Gleiwitzu. To Sekora, který se oženil s židovkou, měl více štěstí a pracovní tábory přečkal on i jeho manželka.
Kniha by neměla chybět v knihovně žádného nadšence pětice přátel z Rychnova nad Kněžnou ani těch, kteří dbají na to, aby byla jejich knižní sbírka plná krásných knih, na kterých je vidět, že si s ní tvůrci dali velkou práci. V tomto vydání si grafickou úpravu vzalo na starost Studio Take Take Take.
Foto: archiv
Napsat komentář