Kombucha. Také jste o ní už slyšeli, ale nikdy vás nenapadlo se o ni zajímat víc? Něco vám prozradím, já k ní vždycky chovala nedůvěru, neboť všude čtu, že je to houba. A tu já tuze nerada. Jenže mýty se mají bořit a předsudky házet za hlavu. Jedině pak se můžeme radovat z objevného poznání.
Vypadá jako houba, ale houba to není
Nepřeháním. Ani v nejmenším. Hned vám vysvětlím proč. Kombucha totiž žádná houba není, ani odborníci se totiž nedokážou shodnout na tom, co to vlastně přesně je. Má formu jakéhosi želé či želatiny a neutrální, nijak vábnou bílo-šedou barvu. Tvarem je rovněž neurčitá, jelikož získá tvar až podle nádoby, v níž nápoj vyrábíte. Kombucha je především nápoj, v němž se fermentací vytvoří něco, co houbu připomíná. Ve skutečnosti je tvořena bakteriálními kulturami a směsí čajů, které fungují jako přírodní antioxidanty. Čaje a bakterie společně tvoří účinná probiotika. Aby vznikla kombucha, jakou jsme zvyklí vídat v kavárnách a restauracích, a v poslední době i v čím dál více obchodech, musí se několik týdnů fermentovat. A také je samozřejmě zapotřebí ji dochutit, aby lahodila chutím i těch, kteří by se, jak si z vlastního přesvědčení myslí, něčeho takového nikdy nenapili.
Každý má svůj vlastní recept
Konzumuje se po celém světě, nejen proto, že někdy skutečně chutná lépe než kdejaká limonáda za stovku v restauraci, ale také díky jejím zdravotním účinkům. Zlepšuje zažívání, odlehčuje nám při pocitu těžkosti a díky bakteriím, které obsahuje, vytváří ve střevech ty správné podmínky pro tvorbu střevní mikroflóry.
Na našem českém trhu najdete kombuchu čistou, tedy neochucenou, ale i v mnoha příchutích. K ochucení se používá zejména ovoce, zelenina a bylinky. Každá chutná úplně jinak. Odlišně chutná i kombucha podle jednotlivých výrobců. Každý má totiž svůj vlastní recept na to, jak tento nápoj vyrábět, a jaké suroviny k přípravě používat. „Primární surovinou je pro nás čaj. Spolupracujeme s největšími dovozci a jsme ve spojení přímo s majiteli čajových plantáží. Kvalitní vztahy jsou pro nás důležité, čaj je pro nás prioritou a spotřebujeme jej opravdu hodně. Pokud čajový pytlík, který si ponoříte do hrnku, má pár centimetrů, ten náš je delší než metr!” smějí se Michal a František, zakladatelé firmy Loklok, která ochucenou kombuchu vyrábí a prodává. Na myšlenku začít nápoj vyrábět je přivedlo obyčejné posezení v baru, kdy zjistili, že buď musí pít alkoholické nápoje nebo slazené limonády. A to už je nebavilo. Chtěli, aby lidé měli větší výběr.
V zámoří ji znali dávno před námi
Že u nás kombucha zatím chybí, zatímco v zahraničí její obliba stále roste, si v roce 2014 všimli i Zdeněk a Tomáš při návštěvě New Yorku. Jirka, třetí do party ve firmě JZT Ferments vyrábějící kombuchu, zase navštívil kanadský Montreal a i tam se kombucha konzumovala v hojné míře. A u nás stále nic. Proto se ti tři rozhodli, že ji dostanou na český trh. Jejich cílem bylo vyrábět a prodávat kombuchu ve své nejpřírodnější formě. „Nápad vyrábět kombuchu vzešel z nedostupnosti takové kombuchy, která je běžně dostupná v zahraničí, a která nám chyběla v Česku. Tím myslíme živou, nepasterizovanou, nefiltrovanou a chuťově zajímavou kombuchu. Nejdříve jsme nějakou dobu připravovali nápoj doma jen pro sebe, rodinu a přátele. Až později přisel Tom s nápadem kombuchu začít prodávat,” vzpomíná Jirka.
Lidem už není jedno, co pijí
Jak kluci z Lokloku, tak z JZT měli na začátku podobný cíl. Nahradit alkohol něčím jiným. „Všeobecný posun české gastronomické scény ať už k větší střídmosti v pití alkoholu, soustředění se na kvalitu produktu, který člověk konzumuje, či přímo na vyhledávání nealkoholických alternativ byl pro nás jeden z impulzů pro založení naší firmy,“ vysvětluje Jirka. Zatímco před několika lety bylo nemožné s kombuchou na českém trhu prorazit, nyní už to tak těžké není, nebo je to alespoň jednodušší. „Je vidět, že lidem už není jedno, co do sebe dostávají,“ tvrdí. Lidé se totiž víc zajímají o to, co jedí a pijí a jakým životním stylem žijí. „Bráno s nadsázkou, ještě před pár lety by si zákazníci raději koupili několik lahví ledového čaje ze supermarketu než jednu lahvičku naší kombuchy a bylo by jim jedno, co konzumují,“ uzavírá s dobrým pocitem, že teď už si lidé rozmyslí, jestli sáhnou po kombuše nebo přeslazeném ledovém čaji.
Ve skle i v plechovkách
Před několika týdny se na našem trhu objevila i kombucha v plechovce. Dosud byla k dostání pouze ve skleněných lahvičkách. S tímto nápadem přišli kluci z Lokloku. „Kromě lahviček jsme také jediná česká kombucha v plechovce, v obalu, který je odolný, lehký, praktický a sto procentně recyklovatelný,” radují se Michal s Františkem.
Sladká a svěží, trpká i perlivá
Osobně jsem kombuchu ochutnala před několika týdny úplně poprvé. Jak jsem přiznala hned na začátku, nic, co nese název houba, mě ke konzumaci neláká. Teď je ale kombucha trvalou součástí mé ledničky. Nepiju ji pravidelně, ale pokud mám zažívací potíže nebo zkrátka nemám chuť na alkohol, čaj ani kávu, sáhnu po kombuše. Naštěstí jsem nikdy nebyla příznivcem sladkých limonád, proto mi nedělá žádný problém dát si fermentovaný nápoj, který svou trpkostí mnohdy připomíná nezralý angrešt. Ale já tu chuť miluju, protože je vážně návyková. A když mám zase chuť na sladké, sáhnu po takové, která mé chuťové buňky uspokojí. Podobně jako třeba čokoláda, jen v mnohem zdravější variantě. Tu svou oblíbenou si musíte najít sami. Některé kombuchy jsou osvěžující, jemné, perlivé, avšak, jak jsem již zmínila, mohou být i hodně kyselé. Jiné jsou zase sladší nebo méně perlivé. Každá chutná úplně jinak. Rozhodně máte z čeho vybírat. Určitě ji zkuste, nic tím neztratíte. Naopak tím podpoříte své zdraví a možná si najdete nového parťáka, který alespoň sem tam nahradí alkohol a průmyslově vyráběné limonády.
Foto: Petr Kučera, Orio s. r. o.
Napsat komentář