Knihy

Které knihy si musíte přečíst?

Ráda bych vám představila šest knih, které mě za poslední měsíce nadchly ze všeho nejvíc. Žádné sci-fi ani fantasy nečekejte, protože tenhle žánr nevyhledávám, zato si mezi knihami vybere ten, kdo má rád neotřelé příběhy, film nebo cestování.


Literární kronika první republiky

Od roku 1918 do roku 1938 se toho na československé literární scéně stalo opravdu hodně. Literární kronika ale není knihou, v níž najdete jen přehled knih, které v tomto období vycházely. Je to obrazovo-výkladová publikace, která literaturu a produkty populární kultury tehdejší doby vsazuje do kontextu uměleckého, společenského i politického, a která je určená široké veřejnosti. Je rozdělena do jedenadvaceti oddílů a každý odpovídá jednomu roku mapovaného období. Mimoto v ní najdete na tisíc pečlivě vybraných knižních obálek, fotografií, reklamních obálek, karikatur i ukázek rukopisů.

Více se o knize dočtete ZDE.



Pačinko

O této knížce už jsem se párkrát zmiňovala, protože je to jedna z nejčtivějších a nejkrásnějších knih, které jsem kdy četla. Je o Korejcích, jejich útěku z Koreji do Japonska, životu mezi Japonci, kteří Korejce nikdy nebrali jako sobě rovné. O těžkém životním údělu korejských žen, o špatných rozhodnutích a nových začátcích. Pačinko vypráví příběh čtyř generací jedné rodiny. Pokud váháte, zda si knihu pořídit, můžete si přečíst recenzi.

Více se dočtete ZDE.



Rozhovory s přáteli

Největší překvapení letošního roku? Jednoznačně Rozhovory s přáteli. Pokud máte rádi společenské romány s přesahem, rozhodně sáhněte právě po této knize. Neprohloupíte. Sally Rooneyová, autorka knihy, je připodobňována k Eleně Ferrante nebo Jane Austenové. Stejně jako Ferrante vypráví příběh dvou nejlepších kamarádek, které si občas dělají naschvály, a stejně jako Austenová do svého příběhu vsazuje i spletité mezilidské vztahy mezi bohatými a chudými. Opět si můžete přečíst i recenzi.

Více se o knize můžete dočíst ZDE.



Diktátor času: (De)kontextualizace fenoménu Laterny magiky

Kniha o fenonému, který se začal psát v Bruselu v roce 1958 na světové výstavě Expo pod vedením režiséra a zakladatele Laterny Alfréda Radoka. Publikace o prvním multimediálním divadlu a jeho nejslavnější éře v období mezi lety 1958 – 1992 nás s Laternou seznamuje jako s fenoménem, který byl poznamenaný uměleckými, společenskými, technologickými, politickými i dalšími proměnami. Navíc skrze Laternu lze reflektovat socialistickou a postsocialistickou kulturu Československa. Minulý rok tento soubor oslavil kulatiny, přesněji šedesáté výročí a prostřenictvím knihy se tak můžeme seznámit s jeho zlatou érou. Čím vás ale kniha zaujme na první pohled? Především svým grafickým zpracováním. Ta je výsledkem práce Jana Matouška. A je vidět, že si s knihou skutečně pohrál a vše promyslel do nejmenších detailů. Za mě jde o nejkrásnější knihu letošního roku.

Více se o knize dozvíte ZDE.



Jak jsem potkala Brusel

Chystáte se do Bruselu? Nebo si jen tak rádi čtete o místech, která jste ještě neměli možnost navštívit? Pak doporučuji knihu Kateřiny Farné Jak jsem potkala Brusel. Většina lidí toto město považuje za špinavé, chaotické, nevzhledné a nudné. Kateřina nám ale Brusel ukáže z trochu jiného úhlu. Nehledá na něm jenom negativa, ale snaží se Brusel nahlížet optimističtějším způsobem. A i když to jde někdy těžko, po přečtení knihy stejně dostanete chuť se do Bruselu okamžitě vydat. A to nejen za architekturou, ale hlavně za místní gastronomií.

Více se o knize dočtete ZDE.



Tradinář

Kniha plná tradičních receptů, rituálů a nápadů, jak si zpestřit každou rodinnou oslavu. Tradinář je rozdělen do dvanácti kapitol, stejně jako je měsíců v roce, a v každé se dozvíte to, co se v daném měsíci za rituály a tradice dodržuje. Kromě toho je ale Tradinář plný nádherných fotografií, které vás utvrdí v tom, že tuhle knihu prostě musíte mít.

Jak kniha vypadá uvnitř? Podívejte se ZDE.

Foto: archiv nakladatelství

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM