Takový je Knihoblok, který před pár dny představilo grafické studio a papírnictví Papelote ve spolupráci s Knihobotem. Je lehký, vejde se do každé tašky, kabelky, možná i kapsy a nejspíš vás donutí i přemýšlet.
K čemu je nám čtenářský deník?
Čtenářský deník jsem si musela psát už na základní škole a určitě jsem nebyla jediná. K čemu nám ale byl? Mnozí si mysleli, že čtenářský deník je tu zkrátka od toho, aby nás mohly učitelky prudit a zadávat nám ke čtení aspoň jednu knížku měsíčně. Ve skutečnosti nás má ale čtenářský deník donutit se nad knížkou na chvíli pozastavit a zapřemýšlet si nad ní. Nad postavami, pocity z knihy i nad ostatními knihami, které jsme kdy přečetli a jež se té, kterou jsme četli naposledy, třeba v lecčems podobá.
V tomto čtenářském deníku na vás ale čekají i jiné výzvy, například namalovat obálku své oblíbené knihy po paměti nebo napsat knižní recenzi. Pokud se vám úkoly plnit nechce, samozřejmě se do nich nutit nemusíte. Stačí, když si napíšete, co jste četli, kdo knihu napsal a pár větami či slovy popíšete své první a možná i pozdější dojmy. I dnes, stejně jako na základní škole, se ptáte, proč byste to proboha měli dělat?
Vzpomínejte a inspirujte se
Protože si třeba jednou budete chtít zavzpomínat. Otevřete čtenářský deník a podíváte se, co už jste četli a co ve vás kniha vyvolala. Nebo jednou budete chtít sami napsat knížku, ale od čeho se odpíchnout? Samozřejmě od svého čtenářského deníku, který vám pomůže utřídit si myšlenky ohledně stylu psaní, který se vám líbí, témat, o nichž rádi čtěte, nebo o svých oblíbených autorech, kterými se můžete při psaní inspirovat.
Čtenářský deník je výzva nejen k přečtení co nejvíce knih, abyste měli radost z toho, jak krásně se vám stránky deníku plní, ale také k pozastavení se a relaxaci. Psaní rukou je dozajista druh relaxace a psané slovo má mnohem větší váhu než slovo vypuštěné z úst.
Kreslete, pište a hlavně čtěte. Víc se o Knihobloku dozvíte na oficiálních stránkách studia Papelote.
Foto: archiv
Napsat komentář