Ne, není to nová výstava. Ženy v architektuře jsou databází a webovými stránkami, které mapují architekturu a emancipaci v České republice po roce 1945.
Biografie žen, které bychom měli znát
Jen málokdo dokáže vyjmenovat alespoň jednu nebo dvě české architektky, které se nesmazatelně zapsaly do naší architektury. Kdo má o toto téma zájem, rozhodně by měl zabrousit do online výzkumného katalogu, který aktuálně čítá polovinu z plánovaných zhruba sto biografií žen působících v tuzemské architektuře a soupisy jejich děl včetně obrazové galerie.
V nové databázi tak najdete například Alenu Šrámkovou, samozřejmě Evu Jiřičnou, Zdenku Novákovou, Růženu Žertovou, Danielu Fenclovou nebo Jaromíru Šimoníkovou. Také si můžete poslechnout prvních pět podcastových rozhovorů s architektkami.
Na jaře vyjde i obsáhlá monografie
Databáze společně s webovými stránkami Ženy v architektuře vznikly v rámci výzkumu zaměřeného na mapování a interpretaci žen v architektuře v kontextu společenskopolitických změn v České republice. Národní galerie má v plánu vydat také monografii Ženy v architektuře, která by se na knižním trhu měla objevit na jaře 2024.
Projekt je dílem odpovědné řešitelky za Národní galerii Praha Heleny Huber-Doudové, odpovědné řešitelky za UMPRUM Kláry Brůhové, Petry Hlaváčkové, Šárky Malošíkové, Nikoly Zahrádkové a Barbory Řepkové.
Foto: Národní galerie Praha
Napsat komentář