Až do 1. srpna 2021 láká návštěvníky na výstavu významných děl umělců ruské avantgardy, která u nás dosud nemá obdoby. To však není jediný důvod, proč byste měli tuto jihočeskou galerii navštívit.
Probíhající výstavy
Mezi probíhajícími výstavami v Zámecké jízdárně najdete díla českého umělce Lubomíra Typlta, který žije střídavě v Praze a v Berlíně, a také díla českých umělců narozených mezi lety 1939 až 1953. V této části výstavy se nenacházejí jen obrazy, ale také fotografie či plastiky umělců, jako jsou Milan Knižák, Kurt Gebauer, Jiří Kovanda, Jiří Beránek, Zorka Ságlová či Marie Blabolilová.
Z Jekatěrinburgu na Hlubokou
Lákadlem je v těchto dnech ovšem zejména výstava Malevič – Rodčenko – Kandinskij a ruská avantgarda, kterou Alšova jihočeská galerie otevřela po více než ročním odkladu. Výstava čítá umělecká díla z Muzea umění v Jekatěrinburgu, které se ve své době snažilo pomocí těchto děl zmapovat ruskou avantgardu v letech 1910-1920. Alšova jihočeská galerie svým návštěvníkům představuje na třicet šest děl spadající do uměleckých směrů jako fauvismus, kubismus, neoprimitivismus či konstruktivismus. Výstavu tvoří díla umělců, kteří byli součástí významných ruských uměleckých spolků Kárový spodek a Oslí ocas. Návštěvníky výstavy ovšem lákají především díla Židovská Venuše (1912) od Mikhaila Larionova, Improvizace (1917) Vasilije Kandinského, Suprematismus (1915) Kazimira Maleviče a Kompozice (1919) Alexandera Rodčenka.
Všechny již zmíněné výstavy se nacházejí v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou. V dohledné době galerie připravuje další tři výstavy, které najdete v Českých Budějovich a Bechyni:
- Jindra Viková – Hliněná žena představí díla české sochařky, která pracovala zejména s keramikou a porcelánem (Wortnerův dům, České Budějovice, od 16. 9. 2021)
- Černobílé – Nic není a přitom je veřejnosti odprezentuje výběr porcelánu a keramiky ze sbírek Alšovy jihočeské galerie (Mezinárodní muzeum keramiky, Bechyně, od 14. 8. 2021)
- Mimo kruh – mezinárodní sympozium keramiky v Bechyni se věnuje keramice jako materiálu současného umění a zároveň představí tři umělce a tři umělkyně, kteří keramiku nahlížejí zcela jinou perspektivou (Bechyně, od 14. 8. 2021)
Pokud chcete stihnout výstavu ruské avatgardy, máte čas už jenom tento víkend. Výstava potrvá do neděle 1. srpna. Výstava Lubomír Typlt – Tančící pentagon potrvá až do 2. ledna 2022 a Umění, splín a smích tváří v tvář absurditě končí 3. října 2021. Cestou z výstavy se pak můžete stavit třeba na zámku Hluboká, který se nachází přímo u galerie.
Informace o dalších aktuálně probíhajících výstavách najdete ZDE.
Foto: Petr Kučera, Orio
Napsat komentář