PozvánkyVýstavy

Příroda, věda a umění na Bořislavce

Nová výstava Taxidermie Milana Housera představuje experimentální díla, která mají za cíl osvobodit malbu z konstrukčních i materiálových limitů. Je unikátní hned z několika hledisek, proto byste ji určitě měli navštívit i vy. A to i když umění vůbec nerozumíte.


Houser jako velký experimentátor

Taxidermie je slovo pocházející z řečtiny a znamená třídění nebo úpravu kůže. Propojuje umění, vědu a přírodu. Milan Houser je konceptuální umělec, který se věnuje hlavně abstraktní malbě. Působí jako pedagog na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně a jeho díla najdete mimo jiné i v Národní galerii v Praze nebo v Muzeu města Brna.


Popírání zákonitostí malby

Současnou výstavou Taxidermie, která čítá téměř tři desítky děl, dává najevo svou touhu experimentovat a popírat téměř veškeré zákonitosti malby. K tvoření používá hlavně průmyslové materiály a technologie. Oblíbil si především barvený lak, který míchá s kovy a organickými pigmenty. Vytváří trojrozměrná díla, která vystavuje nikoliv v rámu, který je pro malbu typický, ale volně v prostoru, aby si návštěvník výtvory mohl prohlédnout skutečně ze všech stran. Některá jeho díla dosahují délky 440 a výšky 220 cm a váží až 60 kg. Tyto práce jsou pak doplněné grafikami, které odkazují k analogii litých barevných vrstev.


Výstava Taxidermie je návštěvníkům zdarma přístupná ve foyer Bořislavka Centrum do 11. června 2023.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM