KnihyRecenze

Recenze: Einstein – Jeho život a vesmír

Co všechno víme o Albertu Einstenovi? Že to byl vědec? Že je autorem teorie relativity? Že se narodil v Německu a stal se držitelem Nobelovy ceny za fyziku? Ale jaký byl ve skutečnosti člověk a proč ženy po jeho boku trpěly? To vše se dozvíte v nejnovější a nejrozsáhlejší biografii, která u nás o tomto teoretickém vědci vyšla.

Walter Isaacson, autor knihy Einstein Jeho život a vesmír, dokázal o životě nejvýznamnějšího vědce 20. století nashromáždit tolik informací jako nikdo před ním. A že už knih o Einsteinovi bylo sepsáno vážně hodně. Život v celé jeho šíři se mu podařilo zachytit hlavně díky tomu, že nevlastní dcera Alberta Einsteina ve své poslední vůli souhlasila s tím, že všechny nashromážděné dokumenty z vědcova života, které měla v opatrování Hebrejská univerzita v Jeruzalémě, postoupí jeho první a druhé ženě. Isaacsonovi se tak podařilo zachytit nejen celou jeho kariéru, ale i osobní život, který často provázely i situace, na které jistě sám Einstein nebyl nijak zvlášť pyšný.

 

Ženy ho nikdy neuspokojovaly tak jako práce

Jako vědec žil velmi osamělým životem, jako člověk se ale obklopoval ženami. Nejraději trávil čas zavřený u sebe v pracovně, popřípadě  dlouhými rozhovory se svými spolupracovníky a asistenty. Neustále musel zkoumat, řešit a nalézat. Nic ho nenaplňovalo tolik jako práce, které obětoval celý život. Snad jen hudba v jeho životě tvořila výjimku. Věřil, že hudba a fyzika mají mnohé společné. Rád se proto věnoval hře na housle. Hudba ho uklidňovala i inspirovala, bral ji jako součást svého života a tak ani bez ní nedokázal dost dobře fungovat. Vztah, který si vypěstoval k fyzice a hudbě, byl v jeho případě možná i silnější než vztah k lidem. Pohlédneme-li totiž na Einsteina z druhé strany, té osobní, měl během svého života pletky s mnoha ženami, které si ale nikdy příliš k tělu nepřipustil. Nechtěl, aby se kvůli nim musel omezovat nebo jim snad věnovat čas, který může spíše věnovat bádání. Přesto se dvě z nich rozhodl pojmout za manželky. Leč ani jedné nikdy neposkytl tolik lásky, kolik by si zasloužily. První manželka, Srbka Mileva Marićová, mu porodila hned dva syny. Jejich manželství ale nikdy, a to ani zpočátku, neplynulo příliš hladce. On dokázal mluvit jen o své práci, ona o své lásce k němu. Ačkoliv i Mileva našla zalíbení v matematice a fyzice, nikdy si příliš nerozuměli a Einstein tak stále vyhledával společnost jiných žen.

Až nakonec našel spřízněnou duši ve své sestřenici Else. Toto manželství však zůstalo bezdětné. Avšak pro Einsteina měla mnohem více pochopení než Mileva a proto spolu zřejmě zůstali až do jejích posledních dnů. I když na svého manžela vždycky žárlila, jeho další románky tolerovala a byla mu vždy oporou. Mnohdy i ve chvílích, kdy si to sám Albert příliš nezasluhoval.

 

V Německu i Americe si o něm vedly záznamy

Einsteinův osobní život ovšem ovlivnily a doživotně poznamenaly i jiné skutečnosti, především historické a politické. Vědec byl zapřisáhlým pacifistou, avšak když vypukla druhá světová válka, věděl, že beze zbraní se bojovat nedá. A že musí ze své rodné země navždycky utéct. Byl židovského původu a pro nacisty nebezpečný živel. Ovšem ani v Americe, kde zažádal o druhé občanství, ho nenechávali na pokoji. FBI si o něm vedla podrobné záznamy.

 

Odpočinkové čtení? Nikoliv! Zajímavé a poutavé? Rozhodně

Einsteinův život byl plný vzestupů i pádů. A o všech se dozvíte právě v této knize. Tvrdit, že se kniha, jež má přes šest set stran, a která samozřejmě není jen o vědcově soukromém životě, ale také o jeho vědeckém bádání a objevech, čte sama, by bylo neuvážené. Pokud nejste zapálení do fyziky a měli jste z toho předmětu na základní škole něco horšího než chvalitebnou, mnoho stran možná budete muset číst znovu, abyste pochopili, na čem pracoval a k jakým došel výsledkům. Avšak Isaacson střídá soukromý a pracovní život, cituje úryvky z korespondence a také doplňuje text o fotografie ze soukromého archivu rodiny Einsteinů, a tak z této biografie udělal vskutku poutavé čtení. Je to kniha, která vám může hodně dát. Nejen informace, o kterých jste dosud neměli ani tušení, ale také vám dává představu, v jakém historickém a politickém prostředí Einstein žil, a zároveň ukazuje, že i tak významná osobnost byla jen obyčejným člověkem. Se všemi vrtochy, mylnými rozhodnutími i špatnými vlastnostmi.

Knihu vydalo nakladatelství Paseka v roce 2018.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM