Letos uplyne sto let od narození významného českého režiséra a scenáristy Františka Vláčila. K této příležitosti si pražské kino Ponrepo připravilo přehlídku jeho nejslavnějších filmů.
Film studovat nepotřeboval, chtěl ho hlavně dělat
Narodil se 19. února 1924 v Českém Těšíně. K režii se dostal úplnou náhodou, bez filmové školy i bez toho, aniž by někdy působil jako asistent režiséra. K režisérskému řemeslu se propracovával zcela sám a úspěšně. Během studií estetiky a dějin umění na brněnské univerzitě byl také součástí brněnské skupiny kresleného a loutkového filmu. Později ve Studiu populárně-vědeckých a naučných filmů působil na plný úvazek a právě zde se také střídáním nejrůznějších funkcí naučil vše, co o filmu a režii potřeboval vědět. V jeho dílech najdeme filmy jako Marketa Lazarová (1967), Adelheid (1969), Údolí včel (1967) nebo Stíny horkého léta (1977).
Propagandu dělal, ale jinak
Ač se v padesátých letech věnoval hlavně tvorbě propagandistických filmů, na svou dobu byly velmi nevšední a inovativní. Během normalizace zase točil výhradně dokumenty, zmiňme aspoň Prahu secesní (1974), za níž obdržel hlavní cenu na filmovém festivalu v Paříži. Po sametové revoluci dostal Českého lva za celoživotní dílo, Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech ho zase poctil cenou za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. František Vláčil zemřel v Praze 27. ledna 1999.
Pokud chcete Vláčilovy filmy vidět na velkém plátně, máte ideální příležitost a to od 6. ledna až do 8. března v pražském kině Ponrepo. Celý program najdete na oficiálních stránkách kina.
Foto: z filmu Marketa Lazarová, Národní filmový archiv
Napsat komentář